Шанси продовження транзиту газу з РФ через Україну до ЄС та Молдови близькі до нуля. Європа знайшла альтернативні маршрути, хоч і дорожчі. Тоді як Молдова досі веде переговори з Москвою щодо постачання газу, побоюючись “гуманітарної катастрофи” у Придністров’ї. У питанні перспективи транзиту газу через Україну розбирався спецкор РБК-Україна Юрій Дощатов.

НАК “Нафтогаз України” отримав від “Газпрому” останній транш оплати за транзит російського газу територією України. Це передоплата за транзитні постачання у грудні. За інформацією РБК-Україна, гроші було перераховано компанії наприкінці минулого тижня. Суму платежу уточнити поки не вдалося, але, за розрахунками видання, за грудневий транзит “Газпром” мав заплатити близько 70 млн доларів.

Фактично це останній прямий платіж від російської компанії “Нафтогазу” за транзитні послуги. Оплату транзиту нафти через Україну нафтопроводом “Дружба” ще 2022 року взяла на себе країна-покупець – Угорщина.

Скільки газу з РФ пройшло через Україну

За 5 років дії транзитного контракту – з 2020 по 2024 рік – через Україну до ЄС та Молдови, за даними на 25 листопада, пройшло 146,6 млрд кубометрів газу. До кінця року, враховуючи постачання у грудні, обсяг може збільшитися до 148 млрд. Це на 36% менше від очікуваного обсягу в 225 млрд кубометрів.

Але зниження поставок не мало відбитися на оплаті транзиту. Договір укладався з умовою “качай або плати”. Тобто незалежно від обсягів прокачування “Газпром” взяв на себе зобов’язання оплачувати у 2020 році транзит 65 млрд кубометрів газу, у наступні роки – по 40 млрд.

У перший рік дії контракту російський монополіст фактично виконав зобов’язання щодо оплати. Прокачавши, за відкритими даними ОГТСУ, близько 55,89 млрд кубометрів, він заплатив близько 2,1 млрд доларів. У 2021 році транзит трохи перевищив очікуваний – становив близько 41,7 млрд і був оплачений у повному обсязі. За даними РБК-Україна, загальна сума платежів за транзит у 2021 році становила 1,45 млрд доларів.

У 2022 році, після початку активних бойових дій, транзит скоротився до 20,46 млрд кубометрів через припинення поставок через ГВС “Сохранівка”. В 2023 році він впав до 14,65 млрд кубометрів. При цьому сума оплати за поточний рік, за інформацією джерел РБК-Україна, може бути на рівні понад 800 млн доларів.

“Газпром” вже третій рік відмовляється платити за скорочення транзиту через “Сохранівку” – а це в середньому 30 млн кубометрів на добу або 11 млрд кубометрів на рік. “Нафтогаз” подав через це позов до арбітражу, і рік тому сума позову була близько 700 млн доларів. “Сума зростатиме, враховуючи, що попереду ще 2024 рік. Станом на сьогодні накопичення на оплату – 679 млн доларів США”, – заявив голова. компанії Олексій Чернишов в інтерв’ю РБК-Україна рік тому.


administrator

Залишити відповідь