Чому медичний центр вирішили робити на Коцюбинського, чи прийматимуть там пологи, кому надаватимуть послуги і чи будуть вони безоплатними?
У Вінниці в будівлі колишнього другого пологового, що на вулиці Коцюбинського 50, планують відкрити Сімейний медичний центр. На сторінці Вінницької міської ради опублікували питання й відповіді щодо діяльності майбутнього закладу для вагітних жінок, дітей та підлітків.
За інформацією міської ради, будівля зведена у 1937 році. Під час російських ракетних ударів по Вінниці 14 липня 2022 року будівля зазнала пошкоджень.
«Наразі приміщення має наскрізні тріщини, затікання, цвіль. проектом реконструкції передбачене повне відновлення будівлі», – йдеться в інформації.
Чому в будівлі вирішили відкрити Сімейний медичний центр?
«Будівля за адресою Коцюбинського, 50 від самого початку була закладом охорони здоров’я. Тож тут так і залишиться медичний заклад. Однак приміщення потребує реконструкції. Після завершення робіт мешканці продовжать отримувати у закладі якісні медичні послуги. Тут працюватиме жіноча консультація, дитяча та підліткова поліклініка, відділення реабілітації. До того ж, заклад має зручне логістичне розташування – завдяки вдалій транспортній розв’язці до нього зручно дістатися з будь-якого куточка міста».
Чи буде пологове відділення у Сімейному центрі?
«3 огляду на демографічну ситуацію, у Вінниці наразі немає потреби у третьому комунальному пологовому відділенні.
За останні роки кількість пологів зменшилася: у 2021 році – 3084, у 2022 році – 2518, у 2024 році – 2088. Відповідно зменшився і показник народжуваності.
У 2022 році показник народжуваності складав 9,1 на 1000 населення, а у 2024 році – 7,5 на 1000 населення.
Наразі у місті є два муніципальні заклади, які мають пологові відділення: це МКЛ №1 та МКЛ «ЦМТАД». Окрім того, працюють обласна лікарня ім. М.І. Пирогова та приватний медичний центр, де приймають пологи. Наразі потреби мешканців у відповідних послугах повністю забезпечуються».
Чому вирішили зібрати всі ці відділення в одному місці?
«Зручно, коли в одному місці жінки, діти з батьками та підлітки можуть отримати необхідні медичні послуги. Наразі ті підрозділи, які планують розмістити у сімейному медичному центрі, розташовані за різними адресами:
- жіноча консультація на вулиці Замостянській, 20;
- «Клініка, дружня до молоді» – по вулиці Замостянській, 49;
- дитяча поліклініка та амбулаторне відділення дитячої реабілітації – на вул. Синьоводської, 142.
Таким чином, вони розпорошені по місту. Для зручності пацієнтів ці відділення зберуть в одній будівлі. Крім того, відділення реабілітації доповнять стаціонаром, якого наразі взагалі немає в МКЛ «ЦМТАД».
Чому обрали такий дизайн фасаду і чи він затверджений? Чи був або чи буде архітектурний конкурс?
«Фасад будівлі розроблено відповідно до сучасних європейських архітектурних тенденцій, з акцентом на естетику та функціональність. Основною метою є досягнення архітектурної привабливості будівлі, що розташована на одній з центральних вулиць міста. Для розробки фасаду конкурс не був передбачений».
Чим нове приміщення буде кращим за старе?
«Після реконструкції будівля буде мати кращий фасад та внутрішнє оздоблення. Там зроблять ремонт, проведуть якісну систему вентиляції з фільтрами, замінять вікна на енергоощадні. Проведуть термомодернізацію будівлі. Встановлять сонячні панелі, щоб заклад сам міг забезпечувати себе електроенергією та працював навіть під час можливих вимкнень світла. Також заклад буде мати повністю нове обладнання».
Чи буде заклад доступний для маломобільних людей та людей з інвалідністю?
«Безбарʼєрність та інклюзивність – ключові принципи, за якими облаштують заклад. Раніше будівля була оснащена тільки одним ліфтом, наразі їх передбачено три. Це необхідно для більш зручного пересування між поверхами для пацієнтів з травмами опорно-рухового апарату та людей з інвалідністю. Окрім того, у закладі будуть пандуси та підйомники. Кожне відділення матиме окремий вхід».
У закладі немає укриття. Чи планується воно у майбутньому?
«За вимогами законодавства та часу сховище обов’язково має бути. У межах реконструкції побудують окреме протирадіаційне укриття на території підрозділу. Воно матиме 170 місць – цього вистачить на одну зміну медперсоналу 70 працівників) та 100 пацієнтів, на яких розрахований заклад. А після війни укриття можна буде використовувати за подвійним призначенням, влаштувавши там приміщення для медичних потреб».
Чи будуть медичні послуги у закладі безоплатними для мешканців?
«МКЛ «Центр матері та дитини», підрозділом якого стане сімейний медичний центр, укладає договір із Національною службою здоров’я України. Відповідно для пацієнтів діє програма медичних гарантій, у межах якої послуги безкоштовні. Якщо у закладі надаватимуть унікальні медичні послуги, які не входять до програми, на них встановлюватиметься тариф. У межах програми медичних гарантій, послуги жіночої консультації та поліклініки безкоштовні. Для реабілітації НСЗУ передбачено для громадян два безкоштовні курси на рік».